Литургија недељом у 9:00, суботом и празницима у 7:30 • Јутрење у 7:30 • Вечерње у 18:00 • Бденије суботом у 18:00

Пастирско писмо

Преображење

„Преобразио си се на Гори Христе Боже, показавши ученицима Својим славу своју колико могаху (да је издрже): нека засија и нама грешнима светлост Твоја вечна, молитвама Богородице, Светлостидаваоче, слава Теби“ (тропар празника).
Прошло је скоро три године како је Христос започео своју Благовест ( Еванђеље ) и у том периоду многе ствари су се дешавале које нико није могао да објасни. Ко је Он? Многи су се питали али сигурног одговора нису знали. Најученији људи оног времена и најбољи познаваоци Писма су му говорили: „Докле ћеш мучити душе наше, кажи нам ко си (Јн. 10, 24)? И баш тада, пред само своје Страдање Христос узима три своја ученика, води их на Гору Тавор и Преображава се пред њима.
На дан Преображења Христос је показао да је истински Бог и да је Царство Божије већ дошло у својој сили и слави. До Преображења о Христу је више пута било посведочено да је да је Син Божији (Глас Очев приликом крштења на Јордану, Апостол Петар, и апостоли и присутни на лађи после Христовог ходања по води), али то сведочанство је долазило од неког другог. Приликом Преображења први пут је Христос Сам показао да је Он Бог, показао је сав Свој Божански сјај, изнутра је показао ко је Он и чиме је до тада чинио чуда. Овим догађајем Христос је показо да је Бог али то је само један део Празника. Други део се односи на човека и какавог човека Бог хоће.
„У свету је тамно, хладно и страшно. И ту таму физичка сунчева светлост не може да разагна“, каже о. Александар Шмеман, а Христос је дошао да разагна ту таму и хладноћу и преобрази је у Светлост. За то је потребан Човек у којем није потамнео образ Божији. Христос је једини Истинити Човек, смирен, безгрешан, кротак, без ичега што човека може одвести у мрак и одвојити га од Бога, и Он је дошао да спасе сваког човека од царства зла, таме и смрти. Дошао је да Преобрази образ Божији у човеку који је потамнео од мноштва греха и страсти у којима је човек огрезао. Мржњу побеђује љубављу, гордост-смирењем, …и на крају смрт побеђује Животом. „Господ је дошао да нас преобрази из рђавих у добре, из људи у богољуде… Ми нисмо од земље, тело је наше од (са) земље, али ће се и оно преобразити (о васкрсењу) за бесмртност. Господ Христос је дошао да осигура васкрсење. И о Страшном суду сјединиће се тело са душом. То је Преображење. За то је тај Празник да нас подсети на божанске благодатне силе које он даје Личношћу Господа Христа“, рекао је о овом Празнику Преподобни Јустин Ћелијски.
Христос је на Тавору јавио Божанску светлост која прожима сав свет и преображава сваког човека, и у њој све добија свој смисао. Нама једино преостаје да у Цркви Христовој завапимо, као тада Апостол Петар, „Добро нам је овде бити“.
Протонамесник Бранко Чолић