У лику Светог Саве сажет је дух обожене српске нације – Велелепно здање обновљеног Соколског дома у Обреновцу било је домаћин Светосавске академије, која традиционално на Савиндан окупља бројне Обреновчане око речи и песама славословља првом српском архиепископу, духовном и културном оцу српског народа. О узвишености лика и дела Светог Саве кроз векове казивала је настојатељица манастира Грабовац монахиња мр Ирина (Ђорђић), док су песмама и игроказом хвалу узнели ученици Основне школе „Јован Јовановић – Змај“, Црквени хор „Свети Јоаким и Ана“ и Дечји црквени хор „Ваведење Пресвете Богородице“, под управама др Габријеле Вучај и дипл. композитора Маје Обрадовић. Академији је присуствовао и Епископ ваљевски Г. Милутин са сарадницима-
Измољен од Господа времешним родитељима жупану српском Стефану Немањи и благочестивој му супрузи Ани, принц Растко промислом Божјим био је предодређен да славом Христа Господа буде овенчан, а роду из ког је потекао велики аманет остави. Испуњен љубављу према Ономе који је сам Љубав, краљевске одежде мења црном ризом и, попут апостола и светитеља, живот посвећује чињењу добра за народ, не марећи да ли он то препознаје.
Свети Сава, духовни горостас и непомрачиво светило Цркве српске за сва времена није нам био дат да бисмо му се због мноштва дарова дивили, већ да би служио. Није био створен да би имао потомке телесне, већ чеда духовна, истакла је монахиња мр Ирина (Ђорђић) на Светосавској академији у Соколском дому у Обреновцу.
Свети Сава просвећивао је свој народ како делом, тако и личним примером живљења. Мирио је завађену браћу над моштима оца, писао, градио школе, цркве и манастире… Само света еванђелска просвета освећује природу човековог бића и преображава човека у бесмртно боголико биће, способно за свети живот и у овом и у оном свету, подсетила је мати Ирина на расуђивање о Светом Сави духовног горостаса нашег доба Аве Јустина Ћелијског. – У лику Светог Саве сажет је и одатле, као из средишта, зрачи дух обожене српске нације, а у делу милог нам светитеља налази се све оно што чини суштински и највиши израз Православља на српски начин – Светосавље. Архиепископ Сава свој патриотизам живео је јеванђељски. Космополита у савременом смислу, прожет духом православног екуменизма, он се осећао као код куће у свакој православној заједници – истакла је мати Ирина.
Имати таквог молитвеника пред престолом Божјим какав је Свети Сава радост је са којом расту нове генерације Срба. Зато су, као и овога пута у Соколском дому, дворане пуне када се пева и игра у његову част. А чинили су то заиста дивно обреновачки хорови „Свети Јоаким и Ана“ и „Ваведење Пресвете Богородице“, са диригентима др Габријелом Вучај и Мајом Обрадовић, традиционалним напевима и композицијама савремених аутора. Један од најважнијих, ако не и најважнији тренутак у мисији Светог Саве – добијање аутокефалности Српске Цркве од васељенског патријарха Манојла Сарантена и византијског цара Теодора Ласкариса дочарали су лепо осмишљеним игроказом ученици Основне школе „Јован Јовановић – Змај“. Програм је завршен заједничким наступом хорова и извођењем песме „Будимо људи“, у хармонизацији и аранжману диригента Маје Обрадовић. Песме, која је посвећена 44. наследнику трона Светог Саве, у народу омиљеном Патријарху Павлу.
Ј. Ј.