Празник Силаска Светог Духа на апостоле, храмовна слава обреновачке цркве и Градске општине Обреновац, отпочео је у навечерје празничним бденијем и братским сабрањем свештенства посавског намесништва.
На сам дан славе, Свету Архијерејску Литургију служили су Епископ ваљевски Г. Милутин и Епископ аустралијско – новозеландски Г. Силуан, уз саслужење обреновачких свештеника, архимандрита Петра (Радуловића) из Аустралије, архимандрита Михаила (Биковића) из манастира Јовања, протођакона Владимира Руменића, ђакона Милоша Ракетића, клирика Аустралијско-новозеландске митрополије, као и свештеника из Ваљева и Уба.
Током Литургије, по благослову Епископа Милутина, у чин чтеца рукопроизведени су богослови Стефан Брековић и Никола Василић. Након молебана, у свечаној литији коју су чинили чланови обреновачког СОЗ-а, припадници полиције, ватрогасне службе и других организација, као и преко стотину чланова фолкорних и културно-уметничких друштава из целе Србије и обреновачких црквених хорова, празнично славље је настављено у простријама ГО Обреновац где су епископи преломили славски колач са председником општине Мирославом Чучковићем и општинским руководством. Том приликом, Владика Милутин се обратио Обреновчанима надахнутим речима о искреној молитви и љубави као символа Педесетнице, који су основ људскости сваког човека у његовом животу и жртви за другога. Такође, речи захвалности су упућене домаћинима и гостима Обреновца, Владики Силуану и градоначелнику Вишеграда, братској општини Обреновца.
Главном улицом Обреновца, литија се вратила у порту цркве, где је пререзан колач са овогодишњим домаћином славе, господином Радишом Кузмановићем,председником црквене општине, и његовом породицом. Уз богат културно-уметнички програм, у празничној радости и години јубилеја обреновачке цркве, уприличена је трпеза љубави на којој су Епископа ваљевски Г. Милутин и председник Градске општне Мирослав Чучковић упутили речи благодарности свима присутнима, домаћинима и гостима, на труду и жртви да се уприличи овај дивни и радосни дан.
Владика Силуан, у беседи о јединству у различитости, као самога Духа Педесетнице, осврнуо се на императив чувања сопственог идентитета и бића народа, као смисаног оваплоћења Светог Духа у историји и међу народима. Задатку свих и свакога у модерном времену, у матици и дијаспори… Призвање човека и народа да постану једно у Богу, а истовремено да сачувају свој лик, јединственост и непоновљивост јесте, по речима Епископа Силуана, залог Педесетнице, коју кроз Цркву, Светосавље и своју културу, српски народ мора да сачува ма где се налазио. Овом приликом, драги гости обреновачке цркве били су и чланови породице Епископа Силуана и епархиоти ове далеке дијецезе Српске Православне Цркве.